Čemaž je zdrava rastlina, ki jo spomladi najdemo, še prej pa zavohamo, v gozdu. Narava nam jo podarja, da si povrnemo moči, ter očistimo jetra in kri.
Rastlina čemaža ima v zemlji čebulico, iz nje pa spomladi poženeta dva dolga suličasta lista. Med njima kasneje zacveti kobul z zvezdastimi belimi cvetovi, takrat prenehamo z nabiranjem listov.
Rastlina raste v vlažnih listnatih gozdovih in ima
prepoznaven vonj po česnu. Če se bojite, da bi pri nabiranju nadvse koristne divje rastline, domov prinesli strupen list, svetujem da list pri peclju povohate ali malo pomečkate med rokami in vonj po česnu vam bo potrdil užitnost.
Naberimo čiste in suhe liste, stran od prometnih cest in poti. Tako se izognemo pranju listov, ki poveča vsebnost vode in skrajša rok uporabnosti samega pesta, ki ga pripravimo iz listov.
Sama za pesto uporabim le tri sestavine:
čemaževe liste, Piransko sol in kvalitetno oljčno olje Loukeris.
V sekljalnik dam liste in sol, na hitro sesekljam na manjše koščke in potem dodajam oljčno olje, ter sesekljam na fino. |
|
Mešanico napolnim v majhne kozarčke, nekajkrat udarim ob površino, da se iztisnejo zračni mehurčki in do vrha zalijem z oljem, ki služi kot konzervans. Kozarčke hranite na temne in hladnem, sama jih shranim kar v hladilniku. Uživamo ga skozi celo leto.
Po želji lahko v pesto dodamo tudi pinjole ali druge oreške in semena ter parmezan. Če ga pripravljate za daljše shranjevanje, parmezan dodajte pred uporabo.
Katere so koristi divjega česna:
- naravni antibiotik
- spodbuja delovanje žlez in krvnega obtoka
- čisti prebavno in dihalne poti
- odpravlja izpuščaje
- pospešuje celjenje ran
- čisti kožo
- znižuje nivo holesterola
Pesto lahko uporabimo na več načinov:
- vmešamo ga v rižoto
- uporabimo za testeninsko omako
- kot namaz na kruhu
- v solati namesto stroka česna
- dodamo v juhe
- v omleti
- dodamo v testo za kruh
S predolgo termično obdelavo se izgubijo koristne snovi, zato ga dodajajte tik pred serviranjem.
Liste lahko tudi zamrznemo, sama take uporabim v gosti čemaževi juhi.