Je zelo razširjen grm z belimi socvetji, ki ga verjetno poznamo vsi. Pa vemo tudi, kakšne koristi nudi našemu telesu?
Cvetove nabiramo nekje junija, jagode pa dozorijo v septembru in surove niso užitne.
Bezgovi cvetovi so odlični za
čiščenje organizma, pomagajo pa tudi pri kašlju, gripi, zbijanju vročine, pljučnici, prehladu in astmi. Utrjujejo namreč sluznico v žrelu in nosu in tako krepijo tudi odpornost proti okužbam. Priporoča se, da si naredite pripravke iz bezgovih cvetov, če vas vsako leto muči seneni nahod . Z uživanjem že nekaj mesecev pred samim pojavom nahoda, boste omilili tegobe.
Bezgov
čaj iz cvetov se pogosto uporablja za lajšanje prehlada, gripe, vročine in kašlja. V suhem vremenu naberemo cvetove in jih posušimo v senci, ter shranimo v dobro zaprtem kozarcu ali posodi.
Čaj iz bezgovih listov pomaga odvajati nakopičene tekočine v telesu, saj vsebujejo snovi, ki pospešujejo izločanje seča in delovanje znojnic.
Bezgov
sirup je priljubljeno naravno zdravilo za lajšanje simptomov prehlada pri otrocih in odraslih.
Bezgovi cvetovi se uporabljajo za pripravo bezgovega sirupa, ki se nato uporablja za pripravo osvežilnih pijač, marmelad, sirupov in sladic.
Bezgovi cvetovi se pogosto cvrejo v testu in postrežejo kot hrustljava sladica.
Bezgove jagode, ki se razvijejo iz cvetov se uporabljajo za pripravo bezgovega žganja in likerjev ter kot dodatek k različnim jedem, kot so marmelade, kompoti in omlete. Sveže in surove jagode niso užitne! Ne priporočajo se za nosečnice in doječe matere uživamo p aga v zmernih količinah.
Antociani iz soka bezgovih jagod pomagajo: zaščititi celice pred oksidativnimi poškodbami in okrepiti imunski sistem.